piątek, 7 czerwca 2013

Drogosze


Projekt rewaloryzacji zespołu parkowo-pałacowego w Drogoszach na Mazurach był ogromnym, wielomiesięcznym  przedsięwzięciem, wymagającym historycznych analiz i funkcjonalnych przemyśleń. Powstał w 1995 r., we współpracy z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków i mgr inż. arch. krajobrazu, Agnieszką Wald.
Drogosze, miejscowość w pow. kętrzyńskim, było przed wojną centrum rozległych dóbr ziemskich, a do 1945 roku stanowiło własność znanego pruskiego arystokratycznego rodu Denhoff. Barokowy pałac  wybudowano w latach 1710-14 i należy do najznakomitszych barokowych rezydencji pruskich. Otoczony jest rozległym krajobrazowym parkiem, o powierzchni ponad 20 ha, przekształconym z dawnego ogrodu regularnego, z bogatym układem wodnym, zwierzyńcem i ogrodami użytkowymi.                                                        
Jest również powiązany widokowo z otaczającym krajobrazem majątku, siecią alei przydrożnych. Dawne budynki folwarczne zachowały się częściowo (w tym browar i piękna neogotycka ujeżdzalnia). We wsi znajduje się kościół z barokową kaplicą grobową rodu Denhoff.
Koncepcja rewaloryzacji ogrodu opierała się na założeniu, że obiektowi  należy nadać współczesną funkcję (centrum hotelowo-konferencyjne) z zachowaniem jego najcenniejszych historycznie elementów, tj. przywrócenie osi widokowych czy odtworzenie giardino secreto na przedłużeniu prawego skrzydła pałacu.

Jak mawiał mój wspaniały profesor, Longin Majdecki: ogród powinno się projektować dla czasów, w których będzie użytkowany, a nie dla czasów, w których pierwotnie powstał.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz